Aby vás už cizí jazyky nestrašily

25.07.2017

Je mnoho způsobů, jak si lze učení cizího jazyka zpříjemnit. Předpokládáme, že nebudete mít možnost procvičovat jazyk ve větší skupině, a tak jsme vybrali způsoby opakování vhodné pro jednotlivce nebo dvojice.

Dnešní předimenzovaná doba klade velké nároky na znalost cizích jazyků. Nejenže anglické nápisy vidíme všude kolem sebe, ale čím dál častěji na nás cizojazyčná slovíčka vyskakují z reklam a některá prosakují i do hovorové češtiny. Pokud nechcete být úplně "out", doporučujeme se učit a jazykové dovednosti trénovat. Že se Vám do učení nechce?

Jestliže máte pro učení cizího jazyka partnera:

Zadejte téma a soutěžte, kdo z vás napíše více slov souvisejících s daným tématem ve stanoveném časovém úseku.

Navzájem si v cizím jazyce popisujte předměty, jejichž název musí druhá osoba uhodnout.

Prozkoušejte se ze slovíček, můžete soutěžit, kdo přeloží vetší počet slovíček za daný časový úsek nebo kolik slovíček zvládnete přeložit např. z počtu dvaceti.

Jestliže jste na učení jazyka sami:

Vyberte slova, která budete opakovat, a z nich vytvořte příběh.

Sledujte filmy s titulky v cizím jazyce, případně si překládejte klíčová slovíčka, dokud neporozumíte - až si příště pustíte film znovu, budete frázím více rozumět.

Přeložte si texty oblíbených písniček, pak písničky poslouchejte, zpívejte si s interpretem - v duchu nebo nahlas 😊

V knihovnách či knihkupectvích sežeňte knížky v cizím jazyce, které jsou napsány zjednodušeným jazykem a k dostání v různých znalostních úrovních.

Čtěte zprávy ze světa v originále - na internetu existují stránky (např. newsinlevels.com), na kterých najdete články upravené do několika úrovní znalosti jazyka, tu samou zprávu si můžete přečíst v jednodušším i těžším znění, rozšíříte si tak nejen jazykové znalosti, ale také své vědomostní obzory.

Teď už víte, jak na cizí jazyky zábavně. Už se tedy nevymlouvejte a skočte do učení po hlavě. Nejenže budete rozumět všem okolo, ale navíc si potrénujete mozkové buňky a ty se vám odmění lepší pamětí.