Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem aneb tipy, jak se naučit cizí jazyk

05.10.2017

Na začátku všeho musí být pevné odhodlání pustit se do studia cizího jazyka naplno. Abyste se nejen dorozuměli, ale bez sebemenších potíží konverzovali na jakékoliv téma, vám prostě pár lekcí stačit nebude. Naučit se cizí jazyk je běh na dlouhou trať a svým způsobem nikdy nekončí, protože jakmile nabyté znalosti nebudete aktivně používat, začnete zapomínat a veškerá práce přijde vniveč.

Pokud jste se však rozhodli, možná vám pomůže některý z následujících tipů, jak ještě více vaši výuku zefektivnit.

Silná motivace

Bez ní to nejspíš nepůjde. Je třeba mít opravdu dobrý důvod, který časem neopadne, a také stanovit si cíl. Důvodem může být např. dosažení lepší pracovní pozice nebo pobyt v zahraničí a cílem třeba FCE zkoušky. 

Využijte naplno všechny možnosti - filmy, písně, konverzace

Nejde jen o to odsedět si hodinu výuky a občas udělat nějaký ten domácí úkol - pokud se chcete skutečně dobře naučit cizí jazyk, musíte na svých dovednostech neustále pracovat. Sledujte filmy v původním jazyce nebo naopak nastavte cizojazyčné titulky. Poslouchejte písně a překládejte si jejich význam, vyhledávejte konverzaci v daném jazyce a pokud to nejde, "mluvte" v cizím jazyce sami se sebou. Jdete do muzea nebo na výstavu? Přečtěte si komentář v cizím jazyce a správnost překladu si zkontrolujte v české verzi.

Nezapomínejte na klasické metody

Všechny rady a tipy navíc vám moc nepomůžou, pokud paralelně při nich nebudete studovat obvyklými způsoby. Bez učení se nových slovíček, gramatiky i jiných jevů se studium jednoduše neobejde. A opět - ve studiu buďte vytrvalí a nejlépe i pravidelní. Opakujte si, co jste se už naučili, a zároveň nabalujte nové a nové informace. 

Najděte si studijního partnera

Může jím být manžel, přítel, kamarádka, děti nebo známý z jazykového kurzu. Kdokoliv, kdo vás občas prozkouší ze slovíček nebo si s vámi povykládá v daném jazyce, totiž bude skvělým přínosem ve vašem studiu. Hlavně se nestyďte mluvit - tady se můžeme inspirovat u dětí. 

Je vědecky dokázáno, že učení jde stejně v jakémkoliv věku, jen děti k němu přistupují přímočařeji než dospělí. I vy tedy zahoďte stud z toho, že byste snad řekli něco gramaticky špatně nebo si nevzpomněli na dané slovíčko, a jednoduše bojujte. Pokud se nedokážete vyjádřit způsobem, který vás napadl jako první, jděte na to od lesa a zkuste se vyjádřit jinak. Je tolik možností, jak předat jednu informaci!

Zásobte se kvalitním čtivem

Známá díla se v dnešní době dají sehnat v cizím jazyce, ovšem napsaná v různých jazykových úrovních. Číst v cizím jazyce tak opravdu můžete už od úplných začátků. A nejde jen o knížky - předplaťte si noviny nebo časopisy s vaším oblíbeným tématem, zabijete tak dvě mouchy jednou ranou. Nejenom že si budete procvičovat jazyk, ale ještě se dozvíte spoustu nových informací.
Také na internetu existuje nepřeberné množství stránek věnujících se angličtině (newsinlevels.com), např. si můžete denní zprávy přečíst dle své jazykové úrovně.