Nepamatujete si cizí slovíčka? Metoda příběhu vám pomůže

23.08.2017

Jak zařídit, že si slovo, číslo, jméno... zapamatujeme? Nemusí to být jen prostým opakováním, i když opakování, matka moudrosti, nám dost práce usnadní. Vyzkoušejte si pomocí následují metody něco zapamatovat. Možná sami sebe překvapíte, jak dobře na tom s pamětí jste.

Metoda příběhu

Číslo 2866047985 může na první pohled vypadat hrůzostrašně, ale ne, když si za ním představíte příběh.

0 - vejce
1 - bič
2 - labuť
3 - trojzubec
4 - židle
5 - had
6 - hrací kostka (padla šestka)
7 - trpaslík (kolik jich vlastně bylo, těch trpaslíků?)
8 - sněhulák (jenom mrkve mu chybí)
9 - nafukovací balonek (jak pěkně visí na provázku)

A pak už je to jen byla jednou jedna...: ,,Labuť, která se k vám blížila, a vy jste si všimli, že má na křídle vytetovaného sněhuláka. Labuť si tímto křídlem sáhne do kapsy, vyndá dvě hrací kostky, vyhodí je do vzduchu, kde se jedna promění ve vejce a druhá v židli. Ještě než stačí dopadnout, přiletí trpaslík nesený nafukovacím balónkem, obě věci chytí, snese se dolů a vy vidíte, že na rameni má také vytetovaného sněhuláka a k tomu ještě hada."

Můžete si vymyslet vlastní příběh i vlastní asociace čísel, fantazii se meze nekladou. Hlavně když dojdete ke kýženému výsledku. Možná se budete divit, ale všechno začíná už u sebevědomí. Je potřeba mít pevnou vůli, cíl a za tím si jít.

Učíte se nová slovíčka? Zapojte všechny smysly

Když se učíte nová slovíčka, pročítat si je nestačí. Řekněte si je několikrát nahlas, tím zapojíte kromě zraku také sluch. Sluchový vjem můžete umocnit ještě poslechem daných slovíček. Za každým slovíčkem si představte konkrétní věc nebo situaci a zkuste nové slovíčko použít ve větě. Tu si opět řekněte nahlas a představujte si konkrétní dění, o kterém mluvíte. Např. učíte se sloveso run - běhat. Představte si lupiče utíkajícího od krádeže nebo třeba vašeho kamaráda - běžce na dráze a řekněte si nahlas Runner is running.

Vytvářejte si asociace

Díky asociaci, kterou si vytvoříte k určitému slovíčku, si ho lépe zapamatujete. Jen na vás záleží, co to bude, a co vám slovíčko připomíná. Když si uvědomíte, že něčeho je stejně jako... nebo to je stejné jako... daleko snáz se vám to příště vybaví.

Dobrá tělesná kondice je základ

Mějte na paměti, že mozek funguje jako sval a je tedy potřeba jej neustále procvičovat, jinak ochabne a zakrní. Důležité je dodržovat pitný režim, protože mozek potřebuje dostatek tekutin, aby mohl rychleji vodit elektrické impulzy a díky tomu lépe fungoval. Dostatek tekutin, pohyb a zdravé stravování je dobrý základ pro velkého pamatováka.

Přes všechno, co jsme si tu uvedli, je dobré si uvědomit, že zapomínání je do jisté míry užitečným procesem. Náš mozek nemá kapacitu pamatovat si úplně vše. Jednoduše by se množstvím informací přetížil. Zůstaňte proto v klidu, pokud vám nějaké slovíčko vypadne.

Výše uvedené aktivity a principy by vám však měly pomoci, aby množství zapamatovaného převážilo nad množstvím zapomenutého.

Zdroj: Venturesbooks.cz článek Paměť, Paměť, Paměť

© 2017 Bohemian Ventures spol. s r.o.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky